2 122
redigeringer
Endringer
m
ingen redigeringsforklaring
Smerter i stortåa etter slike skader er oftere [[forstuing]]er enn [[brudd]]. Langvarige smerter etter å ha slått stortåens grunnledd er også mulig selv om det faktisk "bare" var en forstuing. [[Slitasjegikt]] kunne også forklare både kroniske og mer akutte plager fra stortåens grunnledd. Jeg får inntrykk av at du kanskje har en såkalt [[hallux valgus]], dvs skjev stortå. Dette er en tilstand som ofte kommer med alderen og som mange ganger er ledsaget av slitasjeplager. Men hallux valgus kan også gi plager fra stortåens grunnledd selv om det ikke måtte være så mye slitasje, rett og slett fordi skjevstillingen i seg selv kan føre til feilbelastning og dermed smerter. Sist, men ikke minst: Både akutte og kroniske plager fra stortåens grunnledd kan meget vel dreie seg om [[urinsyregikt]].
I alle nevnte tilfeller er det god behandling å ta betennelsesdempende medisiner av ovennevnte type. Disse medisinene er også smertestillende, og fellesbetegnelsen er non-steroide antiinflammatoriske medisiner (NSAIDs[[NSAID]]s, "non-steroid anti-inflammatory drugs"). Ofte trengs en noe høyere dosering enn det man rådes til å ta når disse medisinene kjøpes reseptfritt. Men før du øker dosen utover det som er oppgitt på pakningsvedlegget, bør du snakke med en lege. Man skal spesielt være forsiktig med slike medisiner hvis man har hjerteproblemer, redusert nyrefunksjon, astma eller allergi, samt om man er gravid.
Mitt råd er derfor at du prøver om du har effekt av et par tabletter Ibux à 200 mg, med mindre du av nevnte grunner ikke bør ta slike medisiner, og at du ved behov kontakter lege.