Beskjed legen opptatt.png





Blodtrykk

Fra Helseleksikon.no
Revisjon per 15. des. 2008 kl. 18:52 av Arne (diskusjon | bidrag) (New page: Blodtrykket er kraften fra blodet mot innsiden av blodåreveggen og avhenger av strømningshastigheten til blodet. Måles gjerne i mmHg (millimeter kvikksølv), fordi det har vært van...)
(diff) ← Eldre revisjon | Nåværende revisjon (diff) | Nyere revisjon → (diff)
Hopp til: navigasjon, søk

Blodtrykket er kraften fra blodet mot innsiden av blodåreveggen og avhenger av strømningshastigheten til blodet. Måles gjerne i mmHg (millimeter kvikksølv), fordi det har vært vanlig å benytte et instrument (såkalt sfygmomanometer) der trykket angis ved høyden til en søyle av kvikksølv.

Hjertet pumper blod ut i arteriene, hvor trykket er høyest. Blodtrykket avtar etter hvert som arteriene forgrener seg til mindre blodårer, såkalte arterioler. Til slutt blir arteriolene så små og strømningshastigheten så lav og blodåreveggen så tynn (i de såkalte hårrørsårer, kapillærer) at utveksling av substanser mellom blodåren og omgivende vev kan finne sted.

Lymfeårer og små venoler fører deretter lymfe og blod til større vener og til slutt tilbake hjertet, hvor blodsirkulasjonen dermed avsluttes. Hjertet har imidlertid to kamre, som separat pumper blodet ut i to blodkretsløp, henholdsvis lungekretsløpet og det nevnte systemkretsløpet. Les mer om blodsirkulasjonen.