Beskjed legen opptatt.png





Magesmerter i flere uker, diaré og blod

Fra Helseleksikon.no
Revisjon per 13. aug. 2009 kl. 05:36 av Arne (diskusjon | bidrag)
Hopp til: navigasjon, søk

Magesmerter!

Hei.

Har en far i 60-årene med magesmerter i 3-4 ukers tid. Mye luft i magen. Diaré. Ferskt blod i avføringen. Han er ikke den som går til lege vanligvis. Men nå har han bestilt seg time. Så han har sikkert veldig vondt. Er engstelig for hva det kan være???

--Bekymret datter

Svar: Langvarige magesmerter, luft i magen, diaré og blod i avføringen - redd det kan være noe alvorlig

Magesmerter over noen uker, luft i magen, diaré og blod i avføringen hos en mann i 60-årene kan skyldes flere ulike tilstander. Legen vil spørre ham om han har vært ute på reise (med tanke på smitte fra bakterier, virus eller parasitter som kan gi reisediaré|magebesvær), om han har vært syk tidligere (f.eks. kroniske plager fra magen, kreft, bukoperasjoner) eller om det er økt forekomst av sykdom i familien (arvelig sykdomsopphopning).

Jeg kan ikke gi deg noen diagnose her og nå, men berolige deg med at de fleste sykdommer som gir slike plager hos en ellers sprek mann i 60-årene kan behandles med godt resultat. Noen av de nevnte tilstandene kan være mer alvorlige, for eksempel kreft, men også da er det gode muligheter for å bli helt frisk av sykdommen.

--Arne Westgaard, lege 31. mai 2009 kl. 16:19 (CEST)


Sist revidert av Arne, 13.8.2009. Sist endret 13.08 2009, se historikk.

Diskuter denne artikkelen, eller still spørsmål til lege.